Koperfam:kominki
Koperfam - logo
   

Kominki, wkłady kominkowe - informacje

powrót powrót | strona główna home
 
W jaki sposób ciepłe powietrze dociera do poszczególnych pomieszczeń?   menu menu
Ciepłe powietrze rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń przy użyciu izolowanych przewodów aluminiowych. W przypadku systemu z zainstalowaną turbiną należy stosować przewody redukujące do minimum szum jaki powstaje podczas ruch powietrza. Średnica stosowanych przewodów waha się od 100 do 160 mm. Przewody te instalowane są w taki sposób aby były niewidoczne i nie psuły estetyki pomieszczeń.

Na końcu każdego przewodu umieszcza się kratki wentylacyjne z regulacją lub anemostaty. Ważne jest aby istniała możliwość dokładnej regulacji strumienia powietrza. Wyloty powietrza w pomieszczeniach mogą być umieszczane w ścianie lub suficie.

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu DGP, bardzo istotnym elementem jest zapewnienie możliwości swobodnej cyrkulacji. Oznacza to, że ogrzane powietrze, które przesyłane zostaje rurami do pomieszczeń budynku, a następnie ulega schłodzeniu musi mieć możliwość powrotu. Najprostszym rozwiązaniem jest pozostawienie szczelin pomiędzy drzwiami a podłogą (ok. 2 cm).

Automatyczny kominek?   menu menu
Zdawać by się mogło, ze kominek to dość proste urządzenie. W epoce komputerowej, automatyka wdarła się nawet do kominków.

Systemy DGP wyposażone są obecnie w czujniki, które mogą automatycznie sterować ogrzewaniem, np.: załączać turbinę przy danej temperaturze powietrza w okapie, wyłączać turbinę gdy w pomieszczeniu osiągnięta zostanie wymagana temperatura.

Na prawidłowe i wydajne funkcjonowanie systemu ogrzewania domu z wykorzystaniem kominka wpływ ma wiele czynników. Najważniejsze z nich to:
  • Wybór wkład kominkowy wysokiej jakości – powinien posiadać Aprobatę Techniczną COBRTI INSTAL, charakteryzującego się dobrymi parametrami grzewczymi, tzn. wysoką sprawnością (min. 70%), niskim zużyciem drewna, długim czasem palenia przy jednorazowym załadunku opału (w przypadku wkładów badanych wg. norm NFD wkład powinien być kategorii C).
  • Dobra izolacja termiczna domu – Nawet wkład kominkowy najlepszej firmy o bardzo dobrych parametrach grzewczych nie będzie w stanie ogrzać budynku, gdy izolacja termiczna będzie słaba. Dlatego warto przy okazji zainwestować w dobrą izolację, co w przyszłości zagwarantuje użytkownikowi niższe koszty eksploatacji systemu DGP w przyszłości.
  • Odpowiednia wentylacja domu - Podczas spalania drewna zużywane jest powietrze. W związku z tym aby wkład kominkowy, a tym samym cały system DGP mógł prawidłowo funkcjonować, ważne jest aby zapewnić dopływ odpowiedniej ilość powietrza z zewnątrz.
  • Zastosowanie wylotów ciepłego powietrza z płynną regulacją – Jest to bardzo istotne gdyż w przeciwnym przypadku mogą występować duże różnice temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.
  • Prawidłowe rozplanowanie systemu DGP – Przy projektowaniu systemów ogrzewania kominkowego należy kierować się dwoma podstawowymi zasadami: system powinien być możliwie scentralizowany, a sieć dystrybucji możliwie prosta.
Jak wybrać odpowiedni wkład kominkowy?   menu menu
To właśnie wkłady kominkowe stanowią „serce” opisanych poniżej systemów grzewczych. Dlatego tak ważne jest aby wybór padł na urządzenie odpowiednie do potrzeb przyszłych użytkowników.

Wybór wkładów i kaset kominkowych oferowanych przez różnych producentów jest bardzo szeroki. Dostępne są urządzenia z szybą z 1, 2 lub nawet 3 stron. Różnią się one także rozmiarami, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek (na bok, podnoszone do góry, chowane pod urządzenie) oraz elementami estetycznymi (wykończenie mosiężne lub pozłacane itp.).

Powstaje więc pytanie: czym powinniśmy się kierować przy wyborze wkładu lub kasety kominkowej.

Należy się przede wszystkim dobrze zastanowić do jakich celów ma służyć kominek: do dekoracji i ewentualnie do dogrzewania budynku w okresach przejściowych czy też jako podstawowe źródło ogrzewania. W przypadku wyboru kominka, który ma spełniać funkcje dekoracyjne, warto wziąć pod uwagę aspekty estetyczne urządzenia oraz rozwiązania umożliwiające korzystanie z wkładu lub kasety jak z kominka tradycyjnego (np. poprzez podniesienie lub schowanie szyby).

Dokonując wyboru wkładu lub kasety kominkowej trzeba również wziąć pod uwagę przede wszystkim koszty eksploatacji; nie należy kierować się niską ceną urządzenia. Obecnie na rynku polskim oferowane są bardzo często wkłady kominkowe produkowane według starych technologii, z niskiej jakości materiałów, a co najważniejsze o bardzo słabych parametrach technicznych.

Dlatego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę koszty eksploatacji, wynikające z ww. parametrów urządzenia, komfort i bezpieczeństwo użytkowania, zastosowane rozwiązania techniczne gwarantujące długowieczność urządzenia oraz warunki gwarancji.

Montaż i instalację wkładów i kaset kominowych należy zawsze powierzyć autoryzowanej i fachowej firmie instalatorskiej.

 
góra góra | powrót powrót | strona główna home   kominki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 kominki  
 © www.kominki.org.pl. Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.
 

Copyright © 2010 www.kominki.org.pl