Koperfam:kominki
Koperfam - logo
   

Kominki, wkłady kominkowe - informacje

powrót powrót | strona główna home
 
Czym palić w kominku?   menu menu
Najlepszym opałem do kominków jest drewno liściaste (grab, jesion, brzoza, dąb). Pali się ono spokojnie i równomiernie. Oczywiście można również palić drewnem iglastym. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż drewno takie strzela i zawiera duże ilości żywic, które podczas spalania zanieczyszczają palenisko i komin.

Drewno powinno być odpowiednio suche, tzn. maksymalnie 15% wilgotności. Oznacza to, że drewno do kominka należy sezonować minimum 15 miesięcy.

Co jest niezbędne do prawidłowego spalania drewna?   menu menu
Nawet najdokładniej wybudowany kominek i odpowiednie drewno nie zagwarantują dobrego działania kominka, jeżeli nie zapewni się wystarczającej ilości powietrza do spalania.

Właśnie zbyt mała ilość powietrza do spalania to najczęstsze powody złego funkcjonowania kominków.

Drewno do spalania potrzebuje tlenu – kominek otwarty potrzebuje bardzo dużo powietrza - zużywa ok. 200 - 2000 m3 powietrza w ciągu godziny, kominki za wkładami - ok. 6-8 m3 (dla porównania przez dziurkę od klucza w drzwiach zewnętrznych do domu dostaje się ok. 6 m3 powietrza w ciągu godziny, zaś kubatura pokoju o powierzchni 35 m2 wynosi ok. 95 m3). Winka z tego, że np. kominek otwarty wysysa w ciągu godziny kilkanaście razy więcej powietrza niż kubatura pomieszczenia, w którym się znajduje.

Poprzednio kiedy domy nie były tak szczelne jak obecnie, pewna ilość świeżego powietrza dostawała się do domu w sposób naturalny - poprzez nieszczelności w drzwiach i w oknach. Powodowało to jednak, że osoby przebywające przy kominku mogły odczuwać nieprzyjemny przeciąg.

Obecnie, kiedy domy buduje się w technologii bardzo szczelnej, kominki mogą sprawić, że powstanie silne podciśnienia, co z kolei spowoduje cofanie się dymu na pomieszczenie. Dlatego tez konieczne jest doprowadzenie do paleniska świeżego powietrza z zewnątrz. Powietrze doprowadza się pod kominek lub w pobliżu pieca wolno stojącego. Niektóre nowoczesne wkłady kominkowe lub kozy posiadają specjalny wlot powietrza z zewnątrz bezpośrednio do paleniska.

Spalając drewno w kominku – czy to zamkniętym czy otwartym, powstaje dym. Jest on odprowadzany na zewnątrz budynku przez komin.

Jednym z fundamentalnych wymogów dobrego funkcjonowania kominka jest jego własny przewód dymowy o odpowiednich wymiarach, z zachowaniem wymaganych proporcji w stosunku do rozmiarów paleniska.

W kwestii wymiarów komina należy stosować przepisy zawarte w polskiej normie PN-89/B10425.

Minimalne pola przekroju dla różnych typów kominów wynoszą:
  • Kominki otwarte – przewód prostokątny - 400 cm2 lub dla przewodu okrągłego średnica 200 mm
  • Kominki zamknięte z paleniskami działającymi tylko przy zamkniętych drzwiczkach - przewód prostokątny - 250 cm2 lub dla przewodu okrągłego średnica 153 mm
  • Kominki zamknięte z paleniskami umożliwiającymi pracę przy otwartych drzwiczkach - przewód prostokątny - 400 cm2 lub dla przewodu okrągłego średnica 200 mm
Komin może znajdować się bezpośredni nad kominkiem, za nim lub obok niego. Najlepszym rozwiązaniem (najmniejsze straty ciepła w dymie, mały opór dla spalin) jest umieszczenie komina nad kominkiem.

W praktyce jednak najczęściej kominy znajdują się za kominkiem lub obok niego. Należy jednak uważać, aby odchylenie od osi komina nie przekroczyło maksymalnie kilkunastu centymetrów.

W przypadku gdy komin jest umieszczony za kominkiem lub obok kominka, należy pamiętać aby komin wyposażony był w wyczystkę (inaczej otwór rewizyjny), czyli zamykany otwór w kominie przez, który można wydobyć się nagromadzone w kominie sadze. Wyczystkę w zależności od konstrukcji kominka umieszcza się w sąsiednim pomieszczeniu lub też na niższej kondygnacji.

Ważne są również materiały z jakiego wykonany jest komin, jego kształt, rodzaj zwieńczenia, wysokość ponad kalenicę itp., ale o tym będzie traktował oddzielny tekst.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety systemu DGP, należy liczyć się ze stale rosnącym zainteresowaniem tą metodą ogrzewania naszych domów. I choć wiele osób może podchodzić do tego typu ogrzewania z pewną rezerwą, z całą pewnością w każdym domu powinno znaleźć się miejsce na wkład kominkowy, który pełnił będzie funkcje dogrzewające, uzupełniając tradycyjny system centralnego ogrzewania.

I wreszcie aspekt, który choć niewymierny finansowo, jest bardzo istotny. W przeciwieństwie do martwych, technicznych wytworów, jakimi są piece gazowe czy elektryczne, kominek lub piec żyją. Stanowią oryginalny i bardzo estetyczny element wyposażenia wnętrza. Stwarzają przyjemną atmosferę. Wyobraźmy sobie: na dworze trzaskający mróz, a my zasiadamy w ciepłym domu, mając przed sobą uspokajający widok płomieni...
 
góra góra | powrót powrót | strona główna home   kominki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 kominki  
 © www.kominki.org.pl. Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.
 

Copyright © 2010 www.kominki.org.pl