Koperfam:kominki
Koperfam - logo
   

Kominki, wkłady kominkowe - informacje

powrót powrót | strona główna home
 
Szyber kominka   menu menu
Cześć wkładów i kaset kominkowych może być wyposażona w szyber. Przy pomocy szybra istnieje możliwość regulacji siły ciągu oraz kontrolowanie wydajnością urządzenia. Szyber pozwala na regulację kierunku cyrkulacji spalin w komorze spalania. Zamknięty szyber zmusza spaliny do przejścia przez wymiennik ciepła w komorze wtórnego spalania, gdzie następuje dopalenie resztek cząstek niespalonych dokładnie w palenisku widocznym za szybą. Jednocześnie spaliny muszą przebyć dłuższą drogę, oddając więcej ciepła na korpus urządzenia. 

kominki Gdy szyber jest otwarty, spaliny zostają bezpośrednio skierowane do przewodu kominowego.kominki Jest to szczególne istotne podczas rozpalania oraz w momencie otwierania drzwiczek. Często jednak użytkownik zapomina o otwieraniu szybra przed otwarciem drzwiczek urządzenia, co może powodować wydobywanie się dymu na pomieszczenie. Mając na względzie bezpieczeństwo coraz częściej stosowane są obecnie szybry automatyczne. Rozwiązanie takie polega na automatycznym zamykaniu się szybra w momencie zamykania drzwiczek oraz otwieraniu szybra w momencie otwierania drzwiczek Innym częstym rozwiązaniem jest blokada uniemożliwiająca otwarcie drzwiczek przy zamkniętym szybrze. Nieco uproszczoną wersją szybra we wkładach i kasetach kominkowych jest tzw. deflektor spalin. Jest to element, który powoduje zmianę kierunku przepływu spalin, tak aby spaliny nie miały bezpośredniego ujścia do przewodu kominowego.

kominki                  kominki


Dopalanie w kominku   menu menu
We wkładach kominkowych starego typu, około 50% energii zawartej w drewnie przekształca się w ciepło, pozostałe 50% jest wraz ze spalinami wydalane jest do przewodu kominowego.

Obecnie coraz częściej producenci wyposażają swoje kominki w komorę wtórnego spalania. Rozwiązanie takie ma wiele zalet:
Odzyskuje się więcej energii, przy spalaniu tej samej ilości drewna co powoduje duże oszczędności opałowe, większe bezpieczeństwo funkcjonowania, niższą temperatura spalin, ochronę środowiska.


Króciec wylotu dymu w kominku   menu menu

kominki Króciec służy do odprowadzenia dymu do przewodu kominowego. Średnice wylotów spalin wahają się od 150 - 250 mm, w zależności od rozmiarów paleniska Coraz częściej stosuje się króćce, w których rura podłączeniowa jest montowana do wewnątrz wkładu lub kasety, w celu uniemożliwienia wydostawania się jakichkolwiek skroplin z komina na zewnątrz urządzenia.

fot. Austroflamm - Koperfam

Drzwiczki i szyba kominka   menu menu
kominki Kolejnym ważnym elementem wkładów i kaset kominkowych są drzwiczki, wyposażone w szybę. Pełnią one funkcję nie tylko ochrony przed zaprószeniem ognia w pomieszczeniu, ale dokładna szczelność na połączeniu drzwiczek z korpusem urządzenia oraz w miejscu zamontowania szyby, zapewnia kontrolę na procesem spalania drewna oraz bezpieczeństwo użytkowania. Drzwiczki mogą być otwierane na różne sposoby:

  • otwierane na bok (lewostronnie lub prawostronnie)
  • podnoszone do góry
  • chowane pod urządzenie

Szyby stosowane we wkładach i kasetach kominkowych wykonane są z ceramiki odpornej na wysokie temperatury (do 800°C). W starszych rozwiązaniach stosuje się szyby żaroodporne, jednak ich wytrzymałość jest o wiele niższa. 

W celu podniesienia komfortu użytkowania, kominki mogą być wyposażone w różne systemy zapobiegające brudzeniu się szyby. Jednym z nich jest zasysanie zimnego powietrza do paleniska wokół szyby. Strumień powietrza powoduje odpychanie cząsteczek smolistych od szyby, utrzymując ją w ten sposób przez dłuższy czas w czystości Nowszym rozwiązaniem jest stosowanie samoczyszczącej szyby ceramicznej z wtopioną od strony zewnętrznej przeźroczystą powłoką metalową. Taka technologia umożliwia uzyskanie zarówno w palenisku jak i na wewnętrznej stronie szyby wyższej temperatury. Dzięki zjawisku pirolizy, cząsteczki które osadziły się na szybie ulegają oderwaniu i dopaleniu. Warunkiem skuteczności tego systemu jest jednak uszczelnienie  szyby ceramicznej.

 
góra góra | powrót powrót | strona główna home   kominki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 kominki  
 © www.kominki.org.pl. Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.
 

Copyright © 2010 www.kominki.org.pl