Koperfam:kominki
Koperfam - logo
   

Kominki, wkłady kominkowe - informacje

powrót powrót | strona główna home
 
Kontrola ognia w kominku   menu menu
W przedniej ściance wkładów i kaset kominkowych znajdują się regulatory dopływu powietrza do spalania, sterujące mocą grzewczą urządzenia, a tym samym prędkością spalania drewna. Istotnym jest aby wszystkie uchwyty wykonane były z materiałów nie nagrzewających się. Większość urządzeń wyposażonych jest w tzw. zimne rączki, umożliwiające regulację podczas użytkowania.

Wszystkie uszczelnienia we wkładach i kasetach kominkowych wykonywane są przy pomocy specjalnej masy uszczelniającej odpornej na wysokie temperatury oraz uszczelek z włókna szklanego. Zabronione jest stosowanie uszczelek z azbestu.

Obecnie dostępne są również na rynku wkłady i kasety kominkowe skonstruowane w ten sposób, że powierzchnie między drzwiczkami i korpusem są tak dokładnie dopasowane, że nie są potrzebne uszczelki. Rozwiązanie takie jest bardzo wygodne dla użytkownika, gdyż nie wymaga konserwacji.

Silnik bez paliwa to jak kominek bez drewna   menu menu
Paliwem używanym we wkładach i kasetach kominkowych jest drewno. Najlepsze jest drewno liściaste (grab, buk, brzoza, klon, dąb). Nie zalecane jest drewno iglaste, gdyż zawiera dużo żywicy, przez co zanieczyszczeniu ulega urządzenie oraz komin. Ważne jest aby drewno było odpowiednio wysezonowane (minimum 15 miesięcy) tak aby wilgotność nie przekraczała 15%. W innym razie palenie będzie utrudnione, a jednocześnie komin będzie ulegać szybszemu zanieczyszczeniu. W większości kominki oferją możliwość również palenia brykietami z węgla brunatnego. Niektóre wkłady są także przystosowane do spalania węgla kamiennego. Jednak stosowanie węgla kamiennego w domu jest bardzo niepraktyczne - dużo brudu.

Przegląd kominka   menu menu
Podobnie jak w przypadku innych urządzeń grzewczych, tak również w przypadku wkładów i kaset kominkowych należy przeprowadzać regularne przeglądy i konserwacje. Ważne jest aby urządzenie było dokładnie oczyszczone z popiołu. Szyby ceramiczne należy czyścić wodą z dodatkiem środka myjącego lub kawałkiem wilgotnej tkaniny z popiołem. W przypadku szyb pokrytych od zewnątrz warstwą metalu należy uważać, aby nie uległa ona zarysowaniu. Elementy metalowe należy czyścić przy użyciu odpowiednich środków do polerowania metalu. Przynajmniej raz w roku należy sprawdzać stan uszczelek wokół drzwiczek i szyby. W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania wkładów i kaset należy również dokonywać kontroli regulatorów wlotu powietrza, szybra oraz blokady drzwiczek.

Jaki kominek wybrać?   menu menu
Wybór wkładów i kaset kominkowych oferowanych przez różnych producentów jest bardzo szeroki. Dostępne są urządzenia z szybą z 1, 2 lub nawet 3 stron. Różnią się one także rozmiarami, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek (na bok, podnoszone do góry, chowane pod urządzenie) oraz elementami estetycznymi (wykończenie mosiężne lub pozłacane itp.)
fot. przykłady realizacji kominków z wkładami i kasetami kominkowymi

Powstaje więc pytanie: czym powinniśmy się kierować przy wyborze wkładu lub kasety kominkowej.

Należy się przede wszystkim dobrze zastanowić do jakich celów ma służyć kominek: do dekoracji i ewentualnie do dogrzewania budynku w okresach przejściowych czy też jako podstawowe źródło ogrzewania. W przypadku wyboru kominka, który ma spełniać funkcje dekoracyjne, warto wziąć pod uwagę aspekty estetyczne urządzenia oraz rozwiązania umożliwiające korzystanie z wkładu lub kasety jak z kominka tradycyjnego (np. poprzez podniesienie lub schowanie szyby).

Z drugiej strony decydując się na urządzenie typowo grzewcze, powinniśmy zwrócić uwagę głównie na jego parametry techniczne i użytkowe, np.:

  • sprawność - urządzenia powinno mieć minimalną sprawność ok. 70% podczas normalnej pracy, osiągając nawet powyżej 80% przy pracy zredukowanej (tzn. przy ograniczonym wlocie powietrza do spalania). Oznacza to, że minimum 70% energii powstającej podczas spalania drewna jest odzyskiwana w postaci ciepła (dla porównania w kominkach tradycyjnych ok. 10 - 15%)
  • moc nominalna - bardzo istotną zaletą wkładów kominkowych jest właśnie możliwość wykorzystania tych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń poprzez instalację rozprowadzającą ciepłe powietrze. W celu dobrania odpowiedniego wkładu można przyjąć że 1 kW mocy urządzenia ogrzewa średnio 25 m3 (ta wartość jest ściśle uzależniona od współczynnika przenikalności cieplnej budynku). Bardzo istotne jest aby brać pod uwagę moc nominalną urządzenia, czyli moc uśrednioną w czasie, a nie maksymalną. Moc maksymalna osiągana jest bowiem tylko przez krótki czas, i nie odzwierciedla prawdziwych możliwości urządzenia. Moc nominalna (wg. normy NFD 35-376) jest to uśredniona moc urządzenia mierzona podczas testów laboratoryjnych trwających 3 godz., przy założeniu że siła ciągu przewodu dymowego wynosi 10 Pa.
  • średnie zużycie drewna podczas palenia - powinno wynosić ok. 2,5 kg/godz. (przy mocy nominalnej urządzenia 7 kW); określa ilość opału zużywana przez wkład w ciągu godziny.
  • czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału - w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu użytkowania, jednorazowy załadunek drewna powinien wystarczyć na minimum 10 godz.
  • średnia temperatura spalin - w celu zagwarantowania odpowiedniej sprawności urządzenia i bezpieczeństwa użytkowania, średnia temperatura spalin nie powinna przekraczać 400°C.

Dokonując wyboru wkładu lub kasety kominkowej trzeba również wziąć pod uwagę, nie należy kierować się niską ceną urządzenia. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę koszty eksploatacji, wynikające z ww. parametrów urządzenia, komfort i bezpieczeństwo użytkowania, zastosowane rozwiązania techniczne gwarantujące długowieczność urządzenia oraz warunki gwarancji. Należy zwrócić uwagę na renomę firmy, a nawet okres w jakim firma zapewnia ewentualne części zamienne do zakupionego modelu urządzenia (czasami bowiem nieznani producenci oferują bardzo tanie wkłady kominkowe, a po zakończeniu sprzedaży danego modelu nie możliwości wymiany części).

 
góra góra | powrót powrót | strona główna home   kominki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 kominki  
 © www.kominki.org.pl. Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.
 

Copyright © 2010 www.kominki.org.pl