Koperfam:kominki
Koperfam - logo
   

Kominki, wkłady kominkowe - informacje

powrót powrót | strona główna home
 
Dobry komin do kominka   menu menu
Spalając drewno w kominku - czy to zamkniętym czy otwartym, powstaje dym. Jest on odprowadzany na zewnątrz budynku przez komin.

Jednym z fundamentalnych wymogów dobrego funkcjonowania kominka jest jego własny przewód kominowy o odpowiednich wymiarach, z zachowaniem wymaganych proporcji w stosunku do rozmiarów paleniska.

W kwestii wymiarów komina należy stosować przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 r. Innym dokumentem określającym wymogi dotyczące kominów jest polska norma PN-89/B10425.

miedzy innymi jest tam mowa o minimalnych polach przekroju komina - najmniejszay wymiar przekroju lub średnica muorwanych przewodow kominowych o ciągu naturalnym powinna wynosić 0,14 m, a przy zastosowaniu stalowych wkłao wkominowych ich najmniejszy wymiar lub średnica min. 0,12 m.

Jak jest komin do kominka   menu menu
W przypadku gdy w naszym domu już jest komin należy w pierwszej kolejności zlecieć kominiarzowi o przeprowadzenie konserwacji oraz sprawdzenie drożności i jego stanu. 

W większości przypadków okazuje się, że stary komin w starym domu nie nadaje się do podłączenia kominka. 

Sposobem na rozwiązanie tego problemu to renowacja starego komina przez tzw. "koszulkowanie". Polega to na wpuszczenie do wnętrza komina rury ze stali kwasoodpornej. Z punktu widzenia obowiązujących w Polsce przepisów jest to możliwe tylko przy przekrojach większych od 14 X 14 cm - średnica najmniejszego przewodu dymowego o przekroju okrągłym nie może być mniejsza od 150 mm.

A jak komin jest zły lub go nie ma?
W Polsce kominy podczas budowy domu nadal traktuje się dość po macoszemu. Popularny sposób myślenia naszych rodaków to: „jeżeli nie jest on widoczny dla gości to po co w niego inwestować - lepiej kupić droższe i ładniejsze kafelki do łazienki, lepszy telewizor i kino domowe”.

Dobry i bezpieczny komin to jednak wbrew pozorom jeden z najważniejszych elementów nowoczesnego domu.

Po wizycie kominiarza często okazuje się jednak, że komin jest na tyle zniszczony, że jego renowacja jest nieopłacalna.

Wtedy jedynym rozwiązaniem jest budowa nowego komina o parametrach właściwych do instalowanego urządzenia.

Komin może znajdować się bezpośredni nad kominkiem, za nim lub obok niego. Najlepszym rozwiązaniem (najmniejsze straty ciepła w dymie, mały opór dla spalin) jest umieszczenie komina nad kominkiem.

W praktyce jednak najczęściej kominy znajdują się za kominkiem lub obok niego. Należy jednak uważać, aby odchylenie od osi komina nie przekroczyło maksymalnie kilkunastu centymetrów.

W każdym przypadku należy pamiętać aby komin wyposażony był w wyczystkę (inaczej otwór rewizyjny), czyli zamykany otwór w kominie przez, który można wydobyć się nagromadzone w kominie sadze. Wyczystkę w zależności od konstrukcji kominka umieszcza się w sąsiednim pomieszczeniu lub też na niższej kondygnacji. W przypadku gdy komin umieszczony jest nad kominkiem, funkcję otworu rewizyjnego 

Ważne są również materiały z jakiego wykonany jest komin, jego kształt, rodzaj zwieńczenia, wysokość ponad kalenicę itp., ale o tym będzie traktował oddzielny tekst.

W przypadku gdy decydujemy się na budowę nowego komina ważną sprawą jest kwestia minimalnej odległości od materiałów łatwo palnych. W żadnym miejscu odległość ta nie może być mniejsza niż 16 cm.

Oczywiście decydując się na budowę nowego komina, nie warto oszczędzać. Najlepiej zastosować kompletny system dobrych firm z dużym doświadczeniem stosując się do ich zaleceń montażu.

Gdzie postawić kominek w już istniejącym domu?   menu menu
W przypadku gdy kominek chcemy postawić w już istniejącym domu, możliwości wyboru lokalizacji mamy mniej niż w przypadku gdy dopiero planujemy budowę domu.

Kominek powinien być zbudowany jak najbliżej komina, gdyż ważne jest aby na przewodzie dymowym było jak najmniej zagięć. W przypadku gdy zamierzamy dobudować komin, możliwości umiejscowienia kominka są znacznie większe.

Dobry fundament pod kominek
Równie ważnym kryterium doboru miejsca pod kominek jest wytrzymałość fundamentu lub stropu, na którym wybudowany zostanie kominek. Ciężar kominka nie jest bowiem przenoszony na ścianę, o którą jest poparty. Należy mieć na uwadze, iż ciężar przeciętnego kominka waha się od 500 kg wzwyż (często przekracza 1 tonę!). Dlatego sprawdźmy wytrzymałość stropu w miejscu, gdzie chcemy postawić kominek.

Kominek niech nie będzie zawalidrogą   menu menu
Planując budowę kominka należy też wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia, w którym ma się on znaleźć: możliwość rozmieszczenia mebli i komunikację. Dobrze jest aby umiejscowienie i typ kominka zaplanować już na etapie projektowania Na samym początku należy również zastanowić się nad zewnętrzną, dekoracyjną częścią kominka, czyli obudową.

Widok na palenisko (zarówno otwartego jaki zamkniętego) może być z jednej, z dwóch lub z trzech stron. Choć bardzo rzadko, to jednak buduje się również kominki z widokiem na palenisko ze wszystkich stron i umieszcza je w centralnym punkcie pomieszczenia.

Kominki budowane są na prostej ścianie lub w narożniku.

Najczęściej jednak kominek umieszcza się na ścianie, naprzeciw okna, z widokiem płomieni tylko z jednej strony - z przodu. 

 
góra góra | powrót powrót | strona główna home   kominki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 kominki  
 © www.kominki.org.pl. Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.
 

Copyright © 2010 www.kominki.org.pl