Koperfam:kominki
Koperfam - logo
   

Kominki, wkłady kominkowe - informacje

powrót powrót | strona główna home
 
Co zrobić aby kominek był bezpieczny?   menu menu
Kominki wyposażone we wkłady lub kasety kominkowe gwarantują (zakładając prawidłową instalację) pełne bezpieczeństwo użytkowania. Można rozpalić w nim ogień, dołożyć drewna, zamknąć drzwiczki i spokojnie wyjść z domu.

Kominek otwarty to natomiast płonące ognisko w domu. Dlatego wymagają dużej ostrożności. Żywy ogień jest zawsze zagrożeniem dla każdego budynku. Choć kominki otwarte nie dorównają pod względem bezpieczeństwa nowoczesnym wkładom kominkowym, istnieje jednak kilka rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo podczas palenia w kominku otwartym.

Posadzka przed kominkiem, minimum 50 cm, powinna być wykonana z materiałów nie palnych (kamień, płytki ceramiczne itp.), tak aby strzelające iskry lub rozżarzone kawałki drewna nie spowodowały pożaru. Można też przed paleniskiem położyć dekoracyjna płytę z blachy mosiężnej.

Jako dodatkową ochronę przeciwpożarową można stosować parawany wykonane z gęstej siatki lub ze szkła żaroodpornego. Parawany takie ustawia się w trakcie palenia przed otworem paleniska. Sprawiają, że strzelające iskry nie wydostają się na pomieszczenie.

Przedmioty wykonane z materiałów łatwopalnych (np. meble, firanki, sprzęt RTV) powinny być oddalone od kominka na ok. 80 cm.

Uwaga: ze względu bezpieczeństwa należy jednak pamiętać i nigdy nie zostawiać palącego się kominka otwartego bez opieki, szczególnie na noc.

Czym kierować się przy wyborze kominka?   menu menu
Ponieważ oferta rynkowa dotycząca kominków - zarówno otwartych jak i zamkniętych - jest bardzo szeroka, na początku należy sobie postawić kilka ważnych pytań, które ułatwią nam wybór i sprawią, że w przyszłości będziemy z zadowoleniem korzystać z naszego kominka.
 1. Po co nam kominek?
 2. · Należy się przede wszystkim dobrze zastanowić do jakich celów ma służyć kominek w naszym domu i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
 3. Dekoracja czy grzanie?
  · Czy kominek ma być jedynie dekoracją wnętrza? Jak często będziemy rozpalać w kominku - czy tylko okazjonalnie,   czy  też lubimy często spędzać z ukochaną osobą miłe wieczory przy kominku przy lampce wina na tygrysiej skórze.... ?
  · A może szukamy sposoby na dogrzewania naszego domu w okresach przejściowych?
  · W niektórych regionach naszego kraju, drewno jest jedynym łatwo dostępnym źródłem energii cieplnej - w związku tym pytanie - czy chcemy aby nasz kominek stanowił podstawowe źródło ciepła w domu?

Czy kominek otwarty może rzeczywiście ogrzać dom? Bez względu na to jak dokładnie byłby wykonany kominek z otwartym paleniskiem, tylko ok. 10-15% energii powstającej podczas spalania drewna w prawidłowo pobudowanym kominku tradycyjnym pozostaje w pomieszczeniu w postaci ciepła. Większość energii ucieka bezpowrotnie do komina. Dlatego też kominki otwarte nie są w stanie ogrzać większych powierzchni. Zużycie drewna w kominach otwartych jest bardzo duże - do uzyskania 10 kWh energii cieplnej w palenisku otwartym potrzeba od 10 do 20 kg drewna W kominkach z wkładami aż do 80% powstałej energii cieplnej pozostaje w domu, a do uzyskania 10 kWh energii cieplnej potrzebne jest średnio ok. 3,5 kg. Poza tym pozostawienie kominka otwartego bez kontroli stwarza duże ryzyko pożaru. 

Jaka jest konstrukcja naszego domu - murowany czy drewniany (chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe)?   menu menu

W przypadku wyboru kominka, który ma spełniać funkcje dekoracyjne, należy przede brać pod uwagę aspekty estetyczne, tzn. stylistykę kominka, rodzaj użytych materiałów.

Należy również wziąć pod uwagę komfort użytkowania kominka - sposób uzupełniania opału oraz usuwania popiołu, możliwość regulacji wydajności kominka itp.

Natomiast patrząc na kominek jako na źródło ciepła, należy brać pod uwagę wkłady kominkowe.

Wybór wkładów i kaset kominkowych oferowanych przez różnych producentów jest bardzo szeroki. Różnią się one także rozmiarami, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek (na bok, podnoszone do góry, chowane pod urządzenie) oraz elementami estetycznymi (wykończenie mosiężne lub pozłacane itp.)

Z drugiej strony decydując się na kominek typowo grzewczy, powinniśmy zwrócić uwagę głównie na jego parametry techniczne i użytkowe, np.:

 • sprawność - urządzenia dostępne na rynku posiadają sprawność minimum 70% podczas normalnej pracy, osiągając nawet 83% przy pracy zredukowanej (tzn. przy ograniczonym wlocie powietrza do spalania). Oznacza to, że minimum 70% energii powstającej podczas spalania drewna jest odzyskiwana w postaci ciepła (dla porównania w kominkach tradycyjnych ok. 15 - 20%)
 • moc nominalna - bardzo istotną zaletą wkładów i kaset kominkowych jest właśnie możliwość wykorzystania tych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń poprzez instalację rozprowadzającą ciepłe powietrze. W celu dobrania odpowiedniego wkładu można przyjąć że 1 kW mocy urządzenia ogrzewa średnio 25 m3 (ta wartość jest ściśle uzależniona od współczynnika przenikalności cieplnej budynku). Bardzo istotne jest aby brać pod uwagę moc nominalną urządzenia, czyli moc uśrednioną w czasie, a nie maksymalną. Moc maksymalna osiągana jest bowiem tylko przez krótki czas, i nie odzwierciedla prawdziwych możliwości urządzenia.
 • średnie zużycie drewna podczas palenia - powinno wynosić ok. 2,5 kg/h (przy mocy nominalnej urządzenia 7 kW).
 • czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału - w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu użytkowania, jednorazowy załadunek drewna powinien wystarczyć na minimum 10 godz.
 • średnia temperatura spalin - w celu zagwarantowania odpowiedniej sprawności urządzenia i bezpieczeństwa użytkowania, średnia temperatura spalin nie powinna przekraczać 400°C.

 
góra góra | powrót powrót | strona główna home   kominki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 kominki  
 © www.kominki.org.pl. Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.
 

Copyright © 2010 www.kominki.org.pl